«Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje» (Łk 9, 23)

Słowo Życia na listopad 20081

Czy chcesz, czy nie, cierpienie zaprawia goryczą każde istnienie. Również twoje. Mniejsze lub większe cierpienia przychodzą codziennie.
   Chcesz ich uniknąć? Buntujesz się? Przeklinasz? Nie jesteś chrześcijaninem.
   Chrześcijanin kocha krzyż, kocha cierpienie, nawet jeśli płacze, bo wie, że ono ma wartość. Nie przez przypadek Bóg wybrał cierpienie spośród wielu środków, jakie miał do dyspozycji, aby zbawić ludzkość.
   Ale - przypomnij sobie - Jezus, po przejściu drogi krzyżowej i przybiciu do krzyża, zmartwychwstał.
   Zmartwychwstanie jest też twoim przeznaczeniem3, jeśli - gdy jesteś konsekwentnym chrześcijaninem - zamiast pogardzać cierpieniem, które życie przynosi, będziesz umiał je przyjąć z miłością. Doświadczysz, że krzyż jest już tu na ziemi drogą do radości dotychczas nieznanej; życie twojej duszy zacznie się rozwijać; królestwo Boże w tobie nabierze kształtów i treści, a świat wokół ciebie powoli zniknie i wyda ci się czymś sztucznym. Nie będziesz już nikomu zazdrościł.
   Wtedy będziesz się mógł nazywać uczniem Chrystusa:

I tak jak Chrystus, którego naśladowałeś, będziesz dla rozdartej ludzkości naszych czasów światłem i miłością.

(3) Por J 6, 40.

«  1  [2]