Cmentarz Parafialny

Dzisiaj jest

sobota,
20 kwietnia 2024

(111. dzień roku)

Zegar

Sonda



Polecamy strony

Święta

Sobota, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Statystyki

statystyka

Licznik

Liczba wyświetleń:
5762730

Wyszukiwanie

«Dziełem sprawiedliwości będzie pokój, a owocem prawa - wieczyste bezpieczeństwo» (Iz 32, 17)

Słowo Życia na kwiecień 2008

   "Wreszcie zostanie wylany na nas Duch z wysokości. Wtedy pustynia stanie się sadem, a sad za las uważany będzie". W ten sposób zaczyna się tekst, z którego wzięte zostało Słowo Życia tego miesiąca. Prorok Izajasz, w drugiej połowie VIII wieku przed Chrystusem, zapowiada przyszłość pełną nadziei dla ludzkości, niemal nowe stworzenie, nowy "raj", w którym zamieszka prawo i sprawiedliwość, z których zrodzi się pokój i bezpieczeństwo.
   Ta nowa era pokoju (shalom) będzie dziełem boskiego Ducha - siły życiowej, zdolnej do odnowienia stworzenia, a równocześnie będzie owocem poszanowania przymierza między Bogiem i jego ludem oraz między członkami tego ludu, stając się nierozłączną komunią z Bogiem i wspólnotą ludzi.

«Dziełem sprawiedliwości będzie pokój, a owocem prawa - wieczyste bezpieczeństwo»

   Słowa Izajasza wskazują naglącą konieczność poważnego i odpowiedzialnego zobowiązania się do przestrzegania powszechnych norm współżycia społecznego, które sprzeciwiają się egoistycznemu indywidualizmowi i ślepemu osądzaniu, a sprzyjają harmonijnemu współżyciu i działalności skierowanej ku dobru wspólnemu.
   Czy można żyć według sprawiedliwości i zachowywać prawo? Tak. Pod warunkiem, że w osobach drugich będziemy widzieć braci i siostry, oraz jeśli na ludzkość spojrzymy jako na jedną rodzinę w duchu powszechnego braterstwa.
   Niemożliwe byłoby takie spojrzenie - nie uznając istnienia Ojca wszystkich ludzi. On wpisał powszechne braterstwo, jeśli tak można powiedzieć, w DNA każdego z nas. Przecież pierwszą wolą ojca jest, żeby dzieci traktowały się jak bracia i siostry, żeby się kochały.
   Dlatego "Syn" Ojca, w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, Brat każdego człowieka, przyszedł i zostawił nam miłość wzajemną jako normę życia społecznego. Z miłości wypływać powinno przestrzeganie zasad współżycia oraz wypełnianie własnych obowiązków.
   Miłość jest ostateczną normą każdego działania, ona ożywia prawdziwą sprawiedliwość i przynosi pokój. Narody potrzebują praw coraz bardziej odpowiednich dla życia społecznego i międzynarodowego, ale przede wszystkim potrzebują ludzi - mężczyzn i kobiet, którzy podporządkują swoje życie miłości. Tym porządkiem jest sprawiedliwość, i tylko w tym porządku prawa mają wartość.

 [1]  2  » 

Powrót