5762098

II etap - najnowsze zdjęcia /prezbiterium i nawa główna/

prezbiterium stan obecny po konserwacji, widok z rusztowania z nawy

nawa sufit, Pan Bóg przed konserwacją z przemalowaniami- chmury

nawa sufit, Pan Bóg, po oczyszczeniu, usunięciu przemalunku- chmury i poddany konserwacji

detal w nawie na ścianie, po przemalunkach z XX wieku

detal w nawie na ścianie, z malowidła zdjęto przemalunki i poddano zabiegom konserwatorskim

Nawa sufit, stan zachowania bordiury po odsłonięciu

nawa sufit, bordiura po zabiegach konserwatorskich

zniszczony szalunek w dolnych partiach ścian nawy głównej

wymiana zniszczonego szalunku oraz belki wzmacniającej wewnątrz

II ETAP remontu prezbiterium i nawa

Opisy 1. Nawa główna- stan zachowania dekoracji po zdjęciu warstw wtórnych. 2. Nawa główna- propozycja konserwacji estetycznej dekoracji malarskiej 3. Nawa główna prace przy odtworzeniu dekoracji, punktowanie ubytków dekoracji. 4. Nawa główna, sufit, prace przy odtworzeniu dekoracji, punktowanie ubytków dekoracji. 5. Nawa główna, rekonstrukcja dekoracji malarskiej przy użyciu szablonów 6. Prezbiterium, w trakcie odtwarzania ubytków bogato zdobionej bordiury. 7. Prezbiterium, w trakcie odtwarzania ubytków bogato zdobionej bordiury.

II ETAP prac konserwatorskich. Ołtarze boczne św. Jakuba i Św. Rodziny

Przy 25% zaawansowania trudno coś pokazać , tzw. rozpoznanie poszczególnych elementów. Odkrywki na rzeźbach , strukturze i elementach snycerki pozwalają na ustalenie pierwotnego wyglądu . Jest to bardzo ważny etap prac , który pozwala na żmudne prace przygotowawcze tzw. konserwacji technicznej. Końcowy etap prac dopiero pozwala na ocenienie zmian w estetyce. Oto kilka kilka zdjęć, które odkrywają pierwotną kolorystyke.

Balustrada chóru dotyczy I etapu prac konserwatorskich

Zdjecia balustrady. na jednym jest sonda odkrywkowa, na podstawie , kotrej odtworzono kolorystyke balustrady współczesną kolorystyce ścian Na drugim zdjęciu widoczna jest rekonstrukcja dekoracji.

Ołtarz główny

W całej okazałości po konserwacji

Częsciowy powrót zabytków naszego kościoła

Powróciły po renowacji do naszego kościoła: ołtarz główny, chrzcielnica, ambona, ołtarz św. Franciszka i ołtarz Jezusa Miłosiernego. Zabytki nie mają jeszcze wszystkich detali i jeszcze będą dopełniane. Otrzymały nasze cenne ołtarze, obrazy, figury pierwotny wygląd. Bóg zapłać za wsparcie modlitewne i finansowe remontu.

Postęp prac konserwatorskich

Detale /ołtarz główny, chrzcielnica i elementy prospektu organowego. Stan na XI 2017 rok

Obrazy z ołtarza głównego z opisem XI 2017 r.

Obraz Matki Boskiej Śnieznej: • został zdjęty z krosna, • oczyszczony, • usunięto przemalowania, • uzupełniono ubytki płótna, • wyprasowano na stole dublażowym, • uzupełniono ubytki gruntu • obraz nabito na krozna • założono werniks retuszerski • wykonano złocenia i srebrzenia w technice na mikstion Obraz w trakcie uzupełniania ubytków warstwy malarskiej- punktowania. Obraz Matki Boskiej Immaculaty: • lico obrazu zabezpieczono warstwą bibułki japońskiej • obraz odklejono od płyty, • oczyszczony odwrocie z kleju • lico obrazu oczyszczono z warstwy przemalowania, • wykonano dublaż na nowe podobrazie • uzupełniono ubytki gruntu • obraz nabito na krosna • założono werniks retuszerski Obraz w trakcie uzupełniania ubytków warstwy malarskiej- punktowania. Obraz sw. Antoniego • obraz zdemontowano ze struktury ołtarza • lico obrazu oczyszczono • wykonano dublaż na nowe podobrazie • uzupełniono ubytki gruntu • założono werniks retuszerski Obraz w trakcie uzupełniania ubytków warstwy malarskiej- punktowania.

Konserwacja stan X 2017

Ołtarz główny, ambona, chrzcielnica

Remont - maj i wrzesień

konsultacje WUOZ Kalisz i Czermin

w pracowni konserwatorskiej

W warsztacie konserwatorskim - ołtarze boczne i figura madonny z dzieciątkiem

zachowany stan i renowacja czyli odkrywanie pierwotnego wyglądu.

Prospekt organowy i balustrada chóru

Ołtarz główny detale; Obrazy - Matka Boża Śnieżna i zasuwa obraz M.B. Immaculata; św.Antoni tondo

M.B.Czermińska /przed i podczas konserwacji/ obraz zasłaniający tzw. zasuwa Immaculata /Niepokalana/; św. Antoni tondo oraz elementy ołtarza głownego

Remont konserwacja zabytków kościoła